Remont szkoły w Laosie

Już od 6 lat Fundacja Łatka z Cieszyna wspiera dzieci, które są w potrzebie, niosąc im różnego rodzaju pomoc. Tym razem z wielkim zaangażowaniem przystąpiła do akcji pomocy dzieciom w Laosie.

Pomysł na zorganizowanie wyprawy charytatywnej do wiejskiej szkoły w okolicach Khammouan zrodził się podczas jednego z wyjazdów turystyczno-szkoleniowych grupy przedstawicieli kilku polskich firm budowlanych. Wystarczyło jedno spojrzenie na tę szkołę, by w głowach kilku osób zrodziła się myśl: Dach budynku wymaga natychmiastowego remontu. Zróbmy to! Dwa niewielkie budynki szkoły były w fatalnym stanie. Oba pokryte były różnymi kawałkami bardzo cienkiej i starej już blachy, którą wiatr poobdzierał, a silne deszcze podziurawiły. Poszycie przeciekało podczas opadów, a konstrukcja była zniszczona.

Można sobie wyobrazić jak trudne są w takiej szkole warunki do nauki. W zaledwie pięciu klasach, pod okiem trojga nauczycieli, uczy się tu łącznie 75 dzieci. Brakuje wszystkiego, nawet najbardziej podstawowych artykułów szkolnych czy plastycznych, takich jak kredki lub kartki papieru. Aby wesprzeć laotańskich uczniów w ich trudnej sytuacji, Fundacja Łatka wraz z firmami Fal-Bud Plus, Max System, MDM NT i PHD podjęła się wymiany dachu w szkole. Dzięki zaangażowaniu przedstawicieli tych zaprzyjaźnionych firm udało się cel osiągnąć.

Uczestnicy charytatywnej wyprawy pracowali bardzo ciężko mając nadzieję, że podjęte przez nich działania będą dla laotańskiej społeczności krokiem w lepszą przyszłość i początkiem kolejnych zmian. Prace szły sprawnie, humor polskim fachowcom dopisywał, a uczniowie i nauczyciele zachwycali się postępem. W dniu zakończenia prac radość wszystkich mieszkańców wioski była ogromna! Nowy dach był dobrą okazją do wspólnego świętowania. Na dodatek zakończenie jego budowy zbiegło się ze świętem Songkran- tajskim Nowym Rokiem (13 kwietnia). Dla wolontariuszy z Polski było to bardzo ciekawe i wzruszające doświadczenie.

Fundacja Łatka serdecznie dziękuje całej ekipie remontowej: Lechowi Faliszewskiemu, Piotrowi Kośli, Wojciechowi Siarnikowi, Józefowi Matusznemu i Szymonowi Zorychcie, za wsparcie i dobrą organizację.